poniedziałek, 2 lutego 2009

Musepack (MPC) SV8 w Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex)

Sława!

Korzystając z chwili wolnego, urlopem czasem zwanym, postanowiłem wziąć się wreszcie porządnie za podkonfigurowanie swojego łubunciaka, tak, żeby już nic nie brakowało (ale, jak to zwykle bywa, aż tak dobrze to nie ma ;)). Jednym z zadań, było "zmuszenie" go do odtwarzania plików MPC w najnowszej wersji tego kodeka czyli SV8. Ponieważ i tak na razie nie znalazłem godnego zastępcy dla foobara, to korzystam chwilowo z rozwiązań "dostarczonych" z Ubuntu na tacy, a te wykorzystują niejakiego gstreamera do obsługi multimediów. Gstreamer w najnowszych wersjach umie już się zaopiekować SV8, niestety pakiety "oficjalne" jeszcze (?) nie są dostępne (na pewno będą dla edycji The Jaunty Jackalope) dla Koziorożca. W celu ich pozyskania musimy skorzystać z "alternatywnego" dostawcy, tym razem z pomocą przychodzi Mieszko Slusarczyk znany też jako spitfire i jego PPA na launchpad.net.

Tak więc musimy dodać to prywatne repozytorium do repozytoriów apt-a. W tym celu uruchamiamy System|Źródła oprogramowania, następnie wybieramy Oprogramowanie osób trzecich i naciskamy przycisk Dodaj. Gdy zostaniemy poproszeni o podanie Wiersza APT kopiujemy następującą linijkę:

deb http://ppa.launchpad.net/mieszkoslusarczyk/ppa/ubuntu intrepid main

Następnie dodajemy klucz GPG repozytorium za pomocą polecenia w terminalu:

gpg --no-default-keyring --keyring /tmp/awn.keyring --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv DA7FD571199ED01A8EE11139C5BD7775071013EE && gpg --no-default-keyring --keyring /tmp/awn.keyring --export --armor DA7FD571199ED01A8EE11139C5BD7775071013EE | sudo apt-key add - && rm /tmp/awn.keyring

Teraz możemy uruchomić Synaptica, odświeżyć ewentualnie mu listę pakietów, i zaznaczyć do aktualizacji pakiety gstreamera. Należy przy tym pamiętać, że do odtworzenia mpc potrzeba jest posiadania zainstalowanego pakietu gstreamer0.10-plugins-bad !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz