Sława!
Trochę trwało, bo i zajęć różnorakich innych było, ale wreszcie się udało zakończyć lekturę dość świeżej pozycji autorstwa Geralda M. Weinberga pod tytułem „Perfect Software and other illusions about testing”. Pozycja ta, zgodnie z tytułem odnosi się do zagadnień związanych z testowaniem oprogramowania, a jej autor posiadający ponad półwieczne doświadczenie w szeroko pojętej branży programistycznej jest cenionym konsultantem i autorem książek o równie szeroko rozumianym wytwarzaniu oprogramowania.
Wracając do książki. Pisząc krótko jest to napisany bardzo przystępnym językiem i okraszony anegdotkami z życia (z których najbardziej zapadła mi w pamięć ta, okraszająca tezę, że nie ma złych programów, gdzie testerzy używali programu, w zamierzeniach autora mającego służyć do obliczeń fizycznych, jako niezawodnego narzędzia do... wywalania w kosmos systemu operacyjnego) swego rodzaju poradnik o używaniu testów (wszelakich jako całości). Poradnik do tego bardzo nietechniczny, głównie bazujący na naturze ludzkiej i konsekwencjach z nią związanych, i to ją przeważnie ustawiający jako źródło sukcesów i porażek.
Natomiast bardziej szczegółowo, mamy do czynienia ze 169 stronami podzielonymi na 18 rozdziałów na których Autor m.in. rozprawia się z różnorakimi mitami dotyczącymi testowania, wskazuje na pokusy czyhające na osoby w proces ten zaangażowane (zarówno powodowane ludzkim lenistwem, jak i dążeniem do perfekcji), a które mogą proces ten pogorszyć czasem dość znacząco, na możliwe różnice w motywacjach i celach poszczególnych członków projektów IT i na inne przeszkody w osiągnięciu celu głównego, czyli tworzone oprogramowanie działa, klienci walą drzwiami i oknami z wyrazami podziękowania, a wytwórcy nie dość, że się nie pozabijali wzajemnie to jeszcze ze sobą rozmawiają ;). Każdy z rozdziałów podzielony jest na wstęp prezentujący poruszany problem, przykłady w raz ze wskazówkami na ominięcie kłopotów, podsumowanie oraz listę najczęstszych pomyłek, błędów i wypaczeń związanych z zagadnieniem. Całość, napisaną jak już wspomniałem bardzo przystępnie, czyta się przyjemnie i szparko, a materiał daje nieźle do myślenia i mam nadzieję, że wyniesione nauki przydadzą się w życiu. Tak czy siak, polecam. Wszystkim jako lekturę nie tylko do poduszki, a wydawcom pod rozwagę, bo z przyjemnością zapoznał bym się jeszcze raz, tym razem w ludzkim języku.
Gerald M. Weinberg - Perfect Software And Other Illusions About Testing
Dorset House Publishing, 2008, 200 stron
Rozdziały:
- Why do we bother testing?
- What testing cannot do
- Why not just testing everything?
- What's the difference between testing and debugging?
- Meta-testing
- Information immunity
- How to deal with deffensive reactions
- What makes a good test?
- Major fallacies about testing
- Testing is more than banging keys
- Information intake
- Making meaning
- Determining significance
- Making a response
- Preventing software testing from growing more difficult
- Testing without machinery
- Testing scams
- Oblivious scams
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz