sobota, 28 lutego 2009

Recenzja: Perfect Software and other illusions about testing.

Sława!

Trochę trwało, bo i zajęć różnorakich innych było, ale wreszcie się udało zakończyć lekturę dość świeżej pozycji autorstwa Geralda M. Weinberga pod tytułem Perfect Software and other illusions about testing. Pozycja ta, zgodnie z tytułem odnosi się do zagadnień związanych z testowaniem oprogramowania, a jej autor posiadający ponad półwieczne doświadczenie w szeroko pojętej branży programistycznej jest cenionym konsultantem i autorem książek o równie szeroko rozumianym wytwarzaniu oprogramowania.

Wracając do książki. Pisząc krótko jest to napisany bardzo przystępnym językiem i okraszony anegdotkami z życia (z których najbardziej zapadła mi w pamięć ta, okraszająca tezę, że nie ma złych programów, gdzie testerzy używali programu, w zamierzeniach autora mającego służyć do obliczeń fizycznych, jako niezawodnego narzędzia do... wywalania w kosmos systemu operacyjnego) swego rodzaju poradnik o używaniu testów (wszelakich jako całości). Poradnik do tego bardzo nietechniczny, głównie bazujący na naturze ludzkiej i konsekwencjach z nią związanych, i to ją przeważnie ustawiający jako źródło sukcesów i porażek.

Natomiast bardziej szczegółowo, mamy do czynienia ze 169 stronami podzielonymi na 18 rozdziałów na których Autor m.in. rozprawia się z różnorakimi mitami dotyczącymi testowania, wskazuje na pokusy czyhające na osoby w proces ten zaangażowane (zarówno powodowane ludzkim lenistwem, jak i dążeniem do perfekcji), a które mogą proces ten pogorszyć czasem dość znacząco, na możliwe różnice w motywacjach i celach poszczególnych członków projektów IT i na inne przeszkody w osiągnięciu celu głównego, czyli tworzone oprogramowanie działa, klienci walą drzwiami i oknami z wyrazami podziękowania, a wytwórcy nie dość, że się nie pozabijali wzajemnie to jeszcze ze sobą rozmawiają ;). Każdy z rozdziałów podzielony jest na wstęp prezentujący poruszany problem, przykłady w raz ze wskazówkami na ominięcie kłopotów, podsumowanie oraz listę najczęstszych pomyłek, błędów i wypaczeń związanych z zagadnieniem. Całość, napisaną jak już wspomniałem bardzo przystępnie, czyta się przyjemnie i szparko, a materiał daje nieźle do myślenia i mam nadzieję, że wyniesione nauki przydadzą się w życiu. Tak czy siak, polecam. Wszystkim jako lekturę nie tylko do poduszki, a wydawcom pod rozwagę, bo z przyjemnością zapoznał bym się jeszcze raz, tym razem w ludzkim języku.

Gerald M. Weinberg  - Perfect Software And Other Illusions About Testing

Dorset House Publishing, 2008, 200 stron

Rozdziały:

 1. Why do we bother testing?
 2. What testing cannot do
 3. Why not just testing everything?
 4. What's the difference between testing and debugging?
 5. Meta-testing
 6. Information immunity
 7. How to deal with deffensive reactions
 8. What makes a good test?
 9. Major fallacies about testing
 10. Testing is more than banging keys
 11. Information intake
 12. Making meaning
 13. Determining significance
 14. Making a response
 15. Preventing software testing from growing more difficult
 16. Testing without machinery
 17. Testing scams
 18. Oblivious scams

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz