niedziela, 14 października 2012

Gorącym klawiszem wprost w okienko, czyli modyfikowanie skrótów klawiszowych w Windows

Chwała!
Tak się złożyło nieszczęśliwie i niemodnie dla mnie, iż trafne są dla mej osoby takie dwie zasady:
  • Żeby było mi wygodnie to wolę dostosować świat do siebie, niż siebie do świata.
  • Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka.
Obie jak widać banalne, i wydawałoby się łatwe do realizowania. Jednakże na świecie pełno jednostek sądzących, że jak oni coś wymyślą to nie ma bata, wszystkim musi pasować, i stawiają kłody na drodze realizacji mych zachcianek.

Pech chciał, że zarówno w pracy, jak i w domu trzeba było przesiąść się na siódmą wersję okienek teem. Pech ten polega na tym, że wśród wielu wprowadzonych w nowych okienkach globalnych skrótów klawiaturowych część koliduje z moimi przyzwyczajeniami. Mianowicie nie wyobrażam sobie pracy bez wirtualnych pulpitów, co gorsza, bez wirtualnych pulpitów podpiętych pod skróty Win+NumerPulpitu. I tak się złożyło, że akurat te skróty są zajęte przez system. Do tego (i to jest straszny minus) nie idzie ich zmienić/wyłączyć ot tak od ręki. Znów trzeba kombinować jak łysy pod górkę (pozdrawiam!).
Na początek oczywiście wyłączyć trzeba systemowe skróty. Realizuje się to przez edycję rejestru, a dokładniej:
  • Znajdujemy klucz HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Jeśli klucz nie istnieje, tworzymy go.
  • Tworzymy wartość DWORD o nazwie NoWinKeys.
  • Ustawiamy jej wartość na 1.
To spowoduje wyłączenie części z systemowych skrótów, w tym także tych znanych i lubianych (jak Win+R, Win+D czy Win+Pause). Część jednak zostanie w tym i te użyteczne (Win+strzałki) jak i te nie bardzo, przynajmniej dla mnie (np. Win+P). W celu „przywrócenia” lub zastąpienia tych skrótów, świetnie się sprawdzi narzędzie AutoHotKey. Ponieważ chcę mieć te skróty non-stop-kolor dodałem je do domyślnego (głównego) skryptu, a samo narzędzie do autostartu. Poniżej zamieszczam skrypt przywracający skróty Win+R, Win+D i Win+Pause. Do tego zastępujący Win+P symulacją przycisku multimedialnego Play, oraz dodającego pod Win+T uruchomienie wiersza poleceń:
;Simulate Media Keyboard
#p::Send {Media_Play_Pause}

;Show desktop
#d::WinMinimizeAll

;Show Advanced System Properties
#Pause::Run %A_WinDir%\System32\SystemPropertiesAdvanced.exe

;Run dialog
#r::Run %A_WinDir%\explorer.exe shell:::{2559a1f3-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}

;Run command line
#T::Run %ComSpec%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz