wtorek, 18 lutego 2014

Autolosowanie w Foobarze

Chwała!
A dzisiaj, znów po zbyt długiej przerwie, powrócę dobrą myślą do mojego ulubionego odtwarzacza  muzycznego kryjącego się pod nazwą foobar2000. Konkretniej zapiszę sobie w tym pamiętniczku w jaki sposób zrobić sobie playlistę samouzupełniającą się losowym albumem w momencie zbliżania się do końca aktualnie granego. Co prawda, zdaję sobie sprawę, że jako zacofany piernik nie doceniam wspaniałości jakże cudownych wynalazków typu Spotify, LastFm, iTunes i co tam jeszcze wymyślono w międzyczasie. Nie dziwnym będzie dla mnie jeżeli ich użytkownicy wzruszą ramionami czy też wybuchną radosnym śmiechem, ale cóż... Inna wizja tego jaki świat ma być też ma prawo istnieć.

Wracając do tematu, otóż, aby takie cudo w foobarze uzyskać najpierw potrzebne jest zaciągnięcie z nieprzebranych zasobów internetu i zainstalowanie wtyczki Random Pools. Po dokonaniu tejże operacji i uruchomieniu odtwarzacza w preferencjach znajdziemy nowy element gałęzi Tools, o chyba łatwej do przewidzenia nazwie. Ekran tego elementu przedstawia nam listę zdefiniowanych pul (oraz oczywiście umożliwia tworzenie, usuwanie i edycję) oraz opcje samododawania o której później.

Później, gdyż wpierw należy utworzyć co najmniej jedną pulę. W oknie edycji puli poszczególne sekcje odpowiadają za:
  1. grupowanie elementów - w skrócie według czego będzie "dzielona" nasza biblioteka, oraz ile takich cząstek ma być wybieranych na raz do puli.
  2. limity w ramach grupy - czyli możemy tutaj ograniczyć wielkość cząstki według różnych kryteriów ilościowych - liczby ścieżek, czasu, łącznej wielkości plików.
  3. filtrowanie - to chyba rozumie się samo przez się
  4. sortowanie - chyba także nie potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia.
  5. priorytet - jeżeli chcemy skorzystać z listy przy autododawaniu, musimy przypisać jej jakiś priorytet (a raczej wagę). Priorytety działają na zasadzie podania ile "żetonów" z sumowanej kupki wag do losowania będzie przynależeć do danej puli. Nie muszą się sumować do jakiejś konkretnej liczby, tak więc dla przykładu mając priorytety 1, 2, 3 oznacza to, że pierwsza pula będzie miała 1/6 prawdopodobieństwa, że wyciągnie z niej przy losowaniu, druga 1/3 a trzecia 1/2 (bo 1+2+3=6, czyli jest łącznie 6 żetonów).

Ja zorganizowałem sobie trzy pule do wybierania albumów w zależności od tego, jak bardzo dawno temu ostatni raz było grane (to foobar zna, bo używam playback_statistic). Stąd też poniższy warunek grupowania:
  • $if2(%album artist%, %artist%) - %album% - %discnumber%
Natomiast filtr w zależności od grupy ustawiony jest następująco:
  • %last_played% DURING LAST 8 WEEKS dla ostatnio granych utworów.
  • (NOT %last_played% DURING LAST 8 WEEKS) AND (%last_played% DURING LAST 16 WEEKS) dla dość dawno niesłyszanych.
  • NOT %last_played% DURING LAST 16 WEEKS dla utworów zapomnianych.
Parytety jak na załączonym obrazku ;)
Teraz mając zdefiniowane pule, można ustawić autododawanie, które jest banalne. Wybieramy nazwę playlisty dla której ma być wykonywane (można użyć wieloznaczników), oraz ile lista ma mieć minimalnie elementów żeby zadziałało i w momencie odtwarzania którego elementu od końca. Banał, czyż nie?
Zostaje tylko życzyć miłego odsłuchiwania muzotek!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz